הטלפונים החכמים שלנו מורכבים ממגוון רחב של מערכות אשר הופכות אותם לאלמנטים שימושיים ביותר. טלפון איכותי אמור לפעול כהלכה לאורך שנים וללא שום בעיה מיוחדת. יחד עם זאת, תקלות עלולות לקרות מסיבות שונות ומשונות, מה שגורם לטלפון להתחיל לזייף. במקרים שכאלה הדבר הראשון שצריך לבדוק הוא את כל נושא הכיול שלו. במרבית המקרים מגלים שהטלפון פשוט יצא מאיפוס וכי ניתן לטפל בתקלה בצורה קלה ומהירה. על כיול מכשירי טלפון וחשיבות הפנייה למעבדה מוסמכת בתחום, תוכלו לקרוא מייד. 

 

ביצוע כיול – מה זה אומר בדיוק?

כשמדברים על ביצוע כיול למכשיר אלקטרוני מסויים (טלפון, במקרה שלפנינו) מתכוונים לפעולה שאמורה לוודא כי המכשיר המדובר אכן עומד בתקן הסטייה שנקבע לו על ידי היצרן. ברגע שמתגלה כי מדובר בסטייה שגבוהה מהערך שנקבע, הרי שהדבר מצביע כמעט בוודאות על בעיית כיול שמונעת מהמכשיר לעבוד כהלכה. למשל, אם מסך הטאצ' של הטלפון שלכם מגיב באיחור, ה- GPS שבו לא מצביע על הנקודה במפה בה אתם באמת נמצאים, הסוללה מתריעה שהיא לקראת התרוקנות אבל הטלפון ממשיך לפעול, הטלפון מתחמם אבל לא מתקבלת שום אזהרה על כך – כל התופעות הללו ועוד רבות אחרות, עשויות לרמוז על בעיה מובנית ברכיבים האלקטרוניים של הטלפון ועל הצורך בכיול מחדש. 

 

כיצד מבצעים את הכיול בפועל?

כיול מכשירים אלקטרוניים מבצעים תוך שימוש בכלי מדידה חיצוניים, תוכנות ואפליקציות שונות. במהלך הבדיקה מבצע הטכנאי מספר פעולות שמתעדות את הערך המופק ע"י המכשיר ומשווה אותו לערך הרפרנס של מכשיר דומה שאמור להיות מכויל לערכים האמיתיים. זיהוי הסטייה יכול לכוון את הטכנאי לטיפול בבעיה הגורמת לכך. לאיש מקצוע איכותי בתחום עומדים אמצעים רבים על מנת לתקן כל בעיית כיול בקלות ובמהירות, בין אם באמצעות החלפת חלקים ובין אם באמצעות תכנות מחדש (באמצעות חיבור המכשיר למחשב, מיכשור אלקטרוני או שימוש באפליקציות ייעודיות). 

 

הדבר החשוב ביותר הוא להקפיד על ביצוע כיול במעבדה מוסמכת בהתאם לתקן הנדרש, וזאת על מנת להיות בטוחים כי העבודה אכן תתבצע בצורה מדויקת, תוך שימוש בגורם השוואתי נכון. מעבדות מוסמכות הן כאלה שעברו את כל הבדיקות לקראת קבלת תקן ISO9001 לבקרת איכות ומחזיקות בהסמכות נוספות בתחום הסמארטפונים (הסמכת אנדרואיד, הסמכת עבודה עם מערכות IOS). בקשו לראות את כל האישורים המעידים על כך, ותוכלו להיות רגועים מכל הבחינות.